مخازن دارویی

مخازن دارویی

کاربرد ورق استیل در مخازن استیل داروسازی

دانش داروسازی بالغ بر 70 سال می باشد که در ایران پا گرفته است و سال های اخیر دوران پیشرفت آن در کشورمان می باشد. داشتن تجهیزات گوناگون و مناسب برای نگهداری و حمل داروها و مواد شیمیایی تشکیل دهنده آنها از ملزومات شرکت های تولید دارو می باشد.


شناخت کاربرد انواع مخازن ورق استیل در صنعت داروسازی

عمده مواد شیمیایی تشکیل دهنده انواع داروها وقتی که در مجاورت یکدیگر قرار می گیرند، واکنش های مختلف و چه بسا خطرناکی را انجام می دهند. در نتیجه بهتر است که هر کدام در مخازن جداگانه نگه داری گردند. برخی از کمپانی های داروسازی از مخازن پلی اتیلن برای نگهداری دارو استفاده می کنند و رویکردشان این است که مخازن فلزی نمی تواند در صنعت داروسازی کاربرد مفیدی داشته باشد. در حالی که مخازن استیل هم می توانند به بسیاری از نیازهای صنعت داروسازی پاسخگو باشند.

انواع ورق استیل که در ساخت مخازن استیل داروسازی به کار رفته است، دارای مقاومت مناسبی در برابر داروها و انواع مواد شیمیایی موجود در داروها می باشند. ورق استیل های به کار رفته در ساخت و تولید مخازن می توانند در برابر آب های شور و اسیدی مقاومت کنند و برای داروهایی که نباید به آنها گرما و یا سرمای اضافی منتقل شود محل ذخیره مناسبی است. چون انواع دوجداره و سه جداره این مخازن دارای پوشش هایی می باشند که سعی می شود مواد را در دمای مورد نظر و تنظیم شده نگه داری کنند.

انواع ورق استیل که در ساخت مخازن استیل مورد استفاده در صنعت داروسازی به کار رفته اند، دارای خواص ضد اکسیداسیون و خورندگی می باشند، که در برابر طیف وسیعی از اسیدها و همچنین رطوبت به مدت طولانی مقاومت می کنند. این مخازن ساخته شده از ورق استیل می توانند در صنعت داروسازی با توجه به دو مورد خاص مورد استفاده قرار بگیرند. این مخازن می توانند هم به عنوان محلی برای نگهداری داروها باشند و هم به عنوان مخزنی برای انتقال داروها و مایعاتی که برای ساخت دارو استفاده می شوند، به کار گرفته شوند.

مخازن استیل به کار رفته در صنعت داروسازی می توانند نکات بهداشتی را برای نگهداری مواد شیمیایی رعایت کنند و مواد داخل خود را از هر نوع آلودگی دور نگه دارند. انواع ورق استیل که در ساخت این مخازن به کار رفته است، از ترکیبی از عناصر مختلف مانند کربن، منگنز، فسفر، گوگرد، کروم، نیکل و سیلیسیم ساخته شده اند که افزایش و یا کاهش هر کدام می تواند ویژگی های ضد اسیدی و یا عایق بودن ورق استیل را ارتقا دهند. این نوع مخازن نه تنها در صنعت داروسازی بلکه در بسیاری از صنایع مانند مواد غذایی و لبنیات مورد استفاده قرار می گیرند.

 

طبقه بندی مخازن استیل داروسازی

این مخازن از انواع ورق استیل، مانند استیل 316 و استیل 304 ساخته شده اند، که هر مخزن با توجه به نوع کاربرد، میزان ظرفیت و فشار قابل تحمل از ورق استیل خاصی در ساخت و تولید آن استفاده شده است. مخازن استیل داروسازی دارای اشکال گوناگونی مانند استوانه ای، مخروطی، هرمی کروی و . . . می باشند که هر مخزن با توجه به نوع کاربرد و درخواست مشتری به یکی از این اشکال ساخته می شوند. مخازنی که توسط انواع این ورق استیل ها ساخته می شوند را می توان به گروه های تک جداره، دو جداره و سه جداره نیز تقسیم کرد. که هر کدام خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند و برای موارد متعددی استفاده می شوند. بهتر است شرکت های داروسازی از مخازن دو جداره و سه جداره برای نگه داری دارو استفاده کنند، هر چند که بسیاری از شرکت های دارویی از مخازن به عنوان مخزن میکسر داروها و ترکیبات شیمیایی استفاده می کنند. در مخازن ساخته شده از ورق استیل دو جداره و سه جداره بیشتر کار و فشار بر روی جداره های داخلی می باشد و جداره اولی فقط نقش نوعی پوشش را بازی می کند و تمام خصوصیات متفاوت و خاص مخازن به علت وجود مواد جایگذاری شده در میان فاصله خالی میان جداره ها به وجود می آید.

 

بهترین مخازن استیل برای استفاده در صنعت داروسازی

بهترین نوع مخزن استیل برای شرکت های داروسازی می تواند نوع سه جداره آن باشد، که دارای تجهیزات مختلف و مدرن و همچنین ظرفیت بسیاری زیادی از 500 لیتر به بالا می باشد. این مخازن نسبت به دیگر مخازن دارای قیمت بالاتری بوده و ویژگی هایی مانند تبادل حرارتی، مخلوط سازی دارو، نگهداری و ذخیره دارو را با خود یدک می کشند. این مخازن استیل دارای امکانات مدرنی مانند حجم سنج، فشارسنج، سیستم دیجیتال انتقال گرما، عایق حرارتی، همزن، شیرهای اطمینان، شیرهای ورودی و خروجی، روشنایی، درب های کشویی، دریچه بازدید، نردبان و . . . می باشند.
 

تماس بگیرید