مخازن استیل

مخازن استیل

شناخت انواع مخازن استیل

در حال حاضر عمده مواد غذایی، شیمیایی، مصالح ساختمانی، داروسازی و . . . که امکان حمل و نقل آنها با انواع وسیله های باربری محیا نیست را درون مخازنی قرار داده و به نقاط مختلف حمل می کنند. انواع مخازن استیل موجود در سطح بازار می توانند یکی از  بهترین وسایل برای حمل و نقل مواد مختلف باشند.


مواد تشکیل دهنده مخازن استیل

مهم ترین مواد تشکیل دهنده مخازن استیل، ورق استیل می باشد که دارای طبقه بندی های گوناگونی می باشند. این ورق ها شامل دو مدل استیل نگیر و استیل بگیر می باشد، که منظور از آن جذب آهنربا و عدم جذب آهنربا است. اما این ورق ها بر اساس نوع آلیاژشان نیز دسته بندی می شوند، که دارای انواع متفاوتی هستند. دو گرید استیل 316 و استیل 304 پرفروش ترین و پرکاربردترین انواع استیل می باشند. از مخازن استیل با استیل 304 و 316 عمدتاً در کارخانجات تولید لبنیات، تولید روغن نباتی، مواد شیمیایی و مواد غذایی استفاده می شود. به این علت که واکنش شیمیایی کمتری دارد و به بهداشت و طعم مواد غذایی آسیبی وارد نمی کنند.

به طور کلی مقاومت استیل 316 در برابر حرارت، زنگ زدگی، آب شور، انواع اسید و . . . نسبت به ورق استیل 304 بیشتر است. به همین جهت از این نوع ورق بیشتر در ساخت انواع مخازن استیل به خصوص در ایران استفاده می گردد. ورق استیل در کشور ما تولید نمی شود و عمدتاً از کشورهای دیگر مانند اسپانیا، آفریقای جنوبی، تایوان، چین و . . . وارد کشور می شوند. انواع مخازن از نظر نوع طراحی به سه نوع تک جداره، دو جداره و سه جداره تقسیم می شوند. همچنین بیشتر مخازن ساخته شده در ایران از انواع ورق های بازیافتی می باشند که در کوره ذوب شده اند و دوباره در وسایل مخصوص قالب گیری شده  و پوشش های براق و بدون هر گونه آلودگی بر آنها زده می شود. ترکیب شیمیایی استیل شامل عناصر کربن، منگنز، فسفر، گوگرد، کروم، نیکل و سیلیسیم است که هر کدام در آلیاژهای مختلف دارای مقادیر متفاوتی می باشد و همین تغییر مقدار سبب تغییر خصوصیات آنها نیز می گردد.

 

کاربرد و خصوصیات مخازن استیل

مخازن تک جداره، تنها دارای یک جداره استیل می باشد. اما مخازن دو جداره و سه جداره دارای جداره های مختلفی از استیل می باشند، به طوری که فاصله میان جداره ها با موادی که خواص آنها را ارتقا می دهد تا در کاربردهای مختلف استفاده شوند، پر گردیده است. به طور مثال برای ایجاد خاصیت عایق گرمایشی و سرمایشی در فاصله میان جداره ها از پشم شیشه و پشم سنگ استفاده می گردد تا سبب هدر رفت گرما به بیرون نشوند و یا با موادی پر می شوند که به آسانی بتوان از آنها برای عملیات ذوب در صنایع مختلف استفاده کرد. نوع کاربرد، نوع طراحی و چند جداره بودن، از المان های مهم در تولید مخازن می باشند، به طوری که میزان ورق استیل مصرفی را نیز مشخص می کند.
از مخازن استیل تک جداره که دما روی آنها آنچنان تاثیری نمی گذارد و از ورق کمتری نیز ساخته شده اند، برای حمل آب و انواع روغن ها استفاده می گردد. این مخازن دارای ظرفیت های متفاوت از 500 لیتر به بالا می باشند.
انواع مواد دیگر مانند شیر، خامه و خون که دمای هوا روی آنها تاثیر فراوان دارد را باید در مخازنی نگه داری و حمل نمود که دارای استیل بیشتری باشند. مانند مخازن دو جداره و سه جداره که استحکام بیشتری نیز دارند.
مخازن استیل دارای اشکال گوناگون مانند استوانه ای، مخروطی، مکعبی، کروی و . . . می باشند. این مخازن دارای کاربردهای مختلفی هستند و می توان انواع مواد غذایی و شیمیایی را در آنها نگه داری و جابجا کرد.
مخازن استیل با توجه به نوع کاربرد و استفاده ای که قرار است از آنها گردد، با توجه به نیاز و درخواست مشتری ساخته می شوند و در زمان ساخت باید با توجه به نوع کاربرد از ورق استیل خاصی هم استفاده کرد که به محصول داخل مخزن از نظر بهداشتی و دیگر آلودگی ها آسیبی وارد ننماید. مثلاً مخازنی که برای نگهداری و حمل در صنایع دارویی و شیمیایی استفاده می شوند، باید دارای مقاومت بسیاری زیادی در برابر مواد اسیدی و خورنده باشند و مخازنی که برای نگهداری و حمل مواد غذایی استفاده می شوند، باید بتوانند دماهای بالا را تحمل کنند.
مخازن استیل ساخته شده از انواع ورق استیل مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی می باشند که در برابر جریان ها و تغییرات حرارتی و الکتریکی نیز مقاوم می باشند. فاکتورهایی مانند چند جداره بودن، نوع ورق استیل به کار رفته در آن، ویژگی های مخزن و انواع جوش هایی که در آن استفاده شده است، از عوامل مهم و تاثیرگذار در قیمت گذاری مخازن استیل هستند، که توسط افراد خبره تعیین قیمت می گردند.
خصوصیاتی مانند پوشش سرمایشی و گرمایشی و میزان عایق بندی، لوازم جانبی شامل سیستم های دیجیتال گرمایشی و سرمایشی، روشنایی، دستگیره، شیرهای ورودی و خروجی، نردبان، سنسور، تعداد دریچه ها و . . . نیز از دیگر فاکتورهای تعیین قیمت مخازن می باشند.
 

تماس بگیرید