تولید کابین آسانسور با ورق استیل دانه گندمی

دلایل استفاده از ورق استیل دانه گندمی در ساخت آسانسور

ورق استیل طرح دار کاربرد وسیعی در تزئینات و معماری ساختمان دارد. ورق استیل دانه گندمی از انواع ورق استیل ضدزنگ طرح دار است.

کارخانه صنعتی تولیدی سپید ارمغان
کارخانه صنعتی تولیدی سپید ارمغان

فهرست موضوعات

 

مقدمه

ورق استیل دانه گندمی بیشترین استفاده را در صنعت طراحی و دکوراسیون به خود اختصاص داده است، ویژگی های ظاهری و البته خواص منحصربه فرد این نوع آلیاژ باعث شده تا جایگاه ویژه ای نزد مهندسین و طراحان داشته باشید. قبل از پرداختن به این موضوع لازم است به اختصار توضیحاتی در مورد ورق استیل داشته باشیم.
ورق استیل (stainless steel ) یا فولاد زنگ نزن، آلیاژی از آهن است که در ساختار آن 11 الی 12 درصد کروم بکار رفته است. کروم با تشکیل یک لایه غیرفعال در سطح آهن، آن را در برابر فرایند اکسیدشدگی و همچنین حرارت مقاوم می کند. اضافه کردن عناصر دیگر مانند کربن (03/0 درصد تا 1%) ، نیکل، مولیبیدن و ...خصلت های متفاوتی را در استیل به وجود می آورد که با توجه به این ویژگی ها، قیمت متفاوت و کاربرد مختلفی پیدا می کند.
فولاد ضدزنگ به دو شکل بگیر (دارای خاصیت مغناطیسی) و نگیر (فاقد خاصیت مغناطیسی) به بازار عرضه می شود.
هنگام انتخاب ورق استیل در بازار با دو برچسب، خانواده و گرید مواجه می شوید، برچسب خانواده، خواص و نسبت فلزات بکار رفته در آلیاژ را نشان می دهد. ورق استیل در چهار خانواده تولید می شود که شامل:
 
•    آستنیتی
•    فریتی
•    دوبلکس
•    مارتنزیتی
 
است، اما این تنها قسمتی از داستان است و برای درک درست تفاوت بین انواع ورق استیل باید به گرید توجه کنید. طبق انجمن جهانی فولاد، بیش از 3500 گرید مختلف فولاد وجود دارد که هرکدام دارای خواص فیزیکی، شیمیایی متفاوت هستند. 
توضیح کامل خانواده ها و گریدهای آن ها از حوصله یک مقاله خارج است در این مطلب قصد داریم ورق استیل دانه گندمی و ورق استیل 304 را موردبررسی قرار دهیم با ما همراه باشید.

 

ورق دانه گندمی

 

ورق استیل دانه گندمی (linen pattern stainless steel)

بر اساس نوع کاربرد فولاد ضدزنگ انواع پرداخت بر روی آن انجام می شود که شامل:
•     2B یا روکش ماتMatte finish 
•    شماره 1 یا مات تک پولیش
•    شماره 4 یا برس خورده (خش دار)  Brushed stainless steel
•    شماره 8 یا روکش آینه ای Mirror finish 
•    طرح دار (patterned) 
ورق استیل طرح دار کاربرد وسیعی در تزئینات و معماری ساختمان دارد. ورق استیل دانه گندمی از انواع ورق استیل ضدزنگ طرح دار است. طرح دانه گندمی از اشکال منظم و ظریف در یک جهت و موازی باهم تشکیل شده است. نوع پرداخت این ورق استیل باعث شده علاوه بر جذابیت بصری، دوام و پایداری خوبی نسبت به خش و سایش داشته باشد.
این نوع ورق استیل معمولاً در اماکن پر رفت وآمد مانند سالن های فرودگاه، ورودی ساختمان ها و هتل ها و اجزای داخل اتاق آسانسور و ... که احتمال ضربه و آسیب زیاد است بکار می رود.

مزیت های استفاده از ورق استیل دانه گندمی

همان طور که اشاره کردیم ورق استیل دانه گندمی دارای ظاهری زیبا است که باعث می شود در طراحی و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان جایگاه ویژه ای داشته باشد اما مزیت آن فقط زیبایی نیست. 
شکل دانه دار و برجسته روی ورق استیل ضمن کاهش سطح تماس، از آسیب دیدگی آن جلوگیری می کند از طرف دیگر سطح اصطکاک را بالا می برد درنتیجه اشیاء از روی آن سر نمی خوردند، به همین دلیل گاهی از آن برای کف اتاق آسانسور استفاده می شود.
این نوع طراحی، آسیب های کوچک را به راحتی در بین خطوط برجسته خود از دید پنهان می کند، و این ویژگی هزینه نگهداری و تعمیر آن را به حداقل ممکن می رساند.
ورق استیل با چنین طراحی سطوح پایانی در برابر خش بسیار مقاوم است و به راحتی لک نمی شود از طرف دیگر به آسانی تمییز می شود.

کاربرد ورق استیل دانه گندمی

ورق استیل دانه گندمی  یک انتخاب مقرون به صرفه برای کاربردهایی است که به استحکام، دوام و جذابیت ظاهری نیاز است. مقاومت در برابر خوردگی و سایش، دوام طولانی مدت، وزن کم اما استحکام بالا باعث شده تا این نوع ورق استیل انتخاب مناسبی برای طراحی و ساخت اتاق آسانسور باشد.
البته در بسیاری از ساختمان ها و هتل ها برای تزئین راهروها از این نوع ورق استیل استفاده می شود. 

ورق استیل دانه گندمی از چه گریدهایی ساخته می شود

ورق استیل دانه گندمی از گریدهای 304، 316 و 430 تولید می شود. از این میان گرید 304 بیشترین میزان کاربرد را در تولید ورق استیل دکوراتیو دارد.
گرید 304 ساختار آستنیتی دارد درنتیجه استیل نگیر است، در ساختار آن، 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل بکار رفته است به همین دلیل تحت عنوان ورق استیل 8/18 نیز شناخته می شود.
جالب است که بدانید حدود %70 درصد تولید ورق استیل مربوط به خانواده آستنیتی است و ورق استیل 304، 50 درصد از فروش فولاد ضدزنگ را به خود اختصاص داده است.
گرید 304 دارای ویژگی های منحصربه فردی است که شامل: 
 
•    به راحتی تمییز می شود
•    به سهولت ساخته می شود
•    زیبایی ظاهری
•    مقاومت در برابر خوردگی
•    شکل پذیری خوب
•    جوش پذیری مناسب
•    مقاومت در برابر حرارت پایین و بالا
•    قابلیت بازیافت

قیمت ورق استیل نگیر

همان طور که در قسمت قبل اشاره کردیم، در ساختار ورق استیل نگیر از نیکل استفاده می شود با توجه به گران بودن فلز نیکل قیمت ورق استیل نگیر نسبت به بگیر بالاتر است اما در مقایسه بادوام و طول عمر زیاد آن انتخاب ورق استیل نگیر سرمایه گذاری خوبی به شمار می رود. لازم به ذکر است وزن و ضخامت ورق استیل نیز بر قیمت آن تأثیر گذار است.

 

ورق دانه گندمی

 

کلام آخر 

ورق استیل 304 پرفروش ترین نوع ورق استنلس استیل در بازار است و در صنعت کاربردهای گسترده ای دارد. این نوع ورق استیل با پرداخت های مختلف سطح پایانی به بازار عرضه می شود.
به طورکلی ورق استیل با چهار روش پرداخت می شود که هرکدام ظاهر متفاوتی به آن می دهند ورق استیل دانه گندمی شناخته شده ترین نوع استیل با سطح پایانی طرح دار است که برای تزئینات ساختمان و دکوراسیون بکار می رود.
این نوع  ورق فولاد ضدزنگ  به علت مقاومت بالا در برابر خش و ضربه بیشترین کاربرد را در مکان های پرترافیک مانند آسانسور و هتل ها و ساختمان های تجاری دارد. طراحی اتاق آسانسور با این نوع ورق استیل مقرون به صرفه است؛ زیرا دوام و طول عمر بسیار زیادی دارد و به راحتی تمییز می شود به این ترتیب تا سال ها از زیبایی اتاق آسانسور لذت خواهید برد. 
 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید