آسانسور تولید شده از ورق استیل 430

ساخت آسانسور با استفاده از ورق استیل ۴۳۰

ورق استیل 430 یکی از انواع ورق استیل بگیر است که در سری 400 قرار دارد. این گرید مقاومت به خوردگی عالی و پاکیزگی سطح خوبی دارد.

کارخانه صنعتی تولیدی سپید ارمغان
کارخانه صنعتی تولیدی سپید ارمغان

فهرست موضوعات

 

مقدمه

یکی از مهمترین بخش‌های آسانسور کابین آن است که باید از مواد اولیه با دوام و با کیفیت بالا تولید شود تا طول عمر مناسب والبته ایمنی کافی  داشته باشد. ورق استیل یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت کابین آسانسور است، ورق‌های استیل را با نام استیل استنلس می‌شناسیم و کاربردی‌ترین ورق استیل در ساخت آسانسور ورق استیل 430 است که با نام استیل بگیر در بازار شناخته می‌شود.

ورق استیل استنلس یا استیل بگیر چیست

ورق استیل یک آلیاژ ترکیبی است که از ترکیب عناصری مثل کروم، نیکل، آهن، کربن، مولبیدن و... ساخته می‌شود. کروم و نیکل مهمترین اجزای تشکیل دهنده ورق‌های استیل بگیر هستند. این ورق‌ها در مقابل خوردگی، سایش و ضربه مقاومت بسیار بالایی دارند و قابلیت ضد زنگ بودن مهمترین ویژگی این ورق‌های استیل محسوب می‌شود. 
خاصیت ضد زنگ بودن در ورق استیل 430 یا همان استیل بگیر به دلیل وجود کروم در آن است، وجود عنصر دیگری چون مولیبدن نیز باعث می‌شود تا ورق های فولادی در برابر خوردگی مقاوم باشند. از دیگر ویژگی‌های ورق استیل 430 می‌توان به قابلیت بازیافت، طول عمر بالا، قابلیت جوشکاری، مقاومت در برابر حرارت و... اشاره کرد.

 

ساخت اتاق آسانسور با ورق استیل

 

کاربرد ورق استیل 430

تنوع کاربرد این ورق استیل باعث شده است تا استیل بگیر یا همان ورق استیل 430 یک آلیاژ محبوب در صنایع مختلف باشد. مهمترین کاربرد استیل 430 در ساخت درب و کابین آسانسور است اما از آن در صنایع مختلف ساختمان‌سازی، تولید مواد اولیه، صنایع لوازم خانگی، کشتی سازی، صنعت خودرو و لوازم الکتریکی نیز استفاده می‌شود.

ورق استیل 430 در آسانسور

در مقایسه با سایر ورق های استیل، ورق استیل 430 قیمت مقرون به صرفه تری دارد، ضمن این که نسبت به سایر ورق های فولادی کاربردی تر بوده و موارد مصرف بیتری نیز دارد. خواص مکانیکی ورق استیل 430 بسیار مورد توجه است و مقاومت در برابر سایش، خوردگی و همچنین قابلیت انعطاف‌پذیری بالای آن باعث می‌شود که ورق استیل بگیر از جمله ورق های کاربردی باشد. این ورق همچنین در مقابل حرارت و اکسیداسیون مقاومت بسیار بالایی داشته و همین امر نیز در کارایی و فروش بالای آن تأثیرگذار است.
مهمترین کاربرد ورق استیل 430 در صنایع خودروسازی، ساخت وسایل آشپزخانه مانند سینک ظرفشویی، لوازم خانگی و... است. مقدار کروم موجود در ترکیبات شیمیایی این گرید از ورق‌های استیل بیشتر از میزان کربن و نیکل در آن است. از ورق های فولادی گرید 430 در ساخت بدنه و کابین و همچنین درب و سقف آسانسور استفاده می‌شود. تنوع رنگی بالایی که این محصول دارد باعث می شود که گزینه‌های بیشتری برای انتخاب در اختیار داشته باشید.

استفاده از استیل بگیر در ساخت کابین آسانسور

همانطور که اشاره کردیم در ساخت کابین آسانسور معمولاً از ورق استنلس بگیر مانند ورق استیل 430 استفاده می‌شود.از جمله دلایل این انتخاب می توان به قابلیت ضدزنگ بودن، مقاومت در برابر خوردگی، فرسودگی، حرارت و... اشاره کرد که در ساخت کابین آسانسور بسیار مورد توجه است. باید توجه داشت که ورق های استیل به کاربرده شده در ساخت کابین آسانسور باید در برابر عواملی مثل ضربه و فشارهای سنگین نیز مقاومت بالایی داشته باشند.
ورق استیل بگیر از نظر جذابیت ظاهری نیز انتخاب مناسبی برای استفاده در کابین آسانسور محسوب می‌شود. تحمل وزن بار بالا و استحکام و مقاومت مواد اولیه به کار رفته در ساخت آن در طولانی مدت می‌تواند در افزایش طول عمر کابین آسانسور تأثیرگذار باشد.
ورق‌های استیل بگیر که در ساخت آسانسور مورد استفاده قرار می گیرند با ضخامت های متنوعی ساخته و تولید می شوند. بنابراین عواملی چون نوع کابین، اندازه و مساحت آن و میزان حمل بار، نوع ورق و ضخامت آن را تعیین می کند. نکات دیگری چون نوع آسانسور (باربری یا مسافربری) ، مقدار ظرفیت (تعداد مجاز نفرات) ، موتور، شرایط جغرافیایی منطقه و... از عواملی هستند که هنگام انتخاب جنس کابین آسانسور باید به آنها دقت کرد. به طور مثال برای ساخت کابین آسانسورهایی که در مناطق شمالی کشور کاربرد دارند به دلیل رطوبت بالای هوا بهتر است از ورق‌ استیل نگیر استفاده شود. 

نقش ورق استیل بگیر در ساخت کابین آسانسور

مهمترین بخش های یک کابین آسانسور را بدنه، سقف، یوک، کف و درب آن تشکیل می دهند. از ورق‌های استیل با قابلیت‌های متنوع در بخش های مختلف کابین استفاده می‌شود. به گفته کارشناسان بهترین متریال موجود برای افزایش کیفیت و طول عمر کابین آسانسور استیل است. ورق‌های فولادی طرح دار یا استیل بگیر از جمله محبوب ترین و پرفروش‌ترین ورق‌های استیل در ساخت کابین و پنل دکمه آسانسور محسوب می‌شود. 

مزایای استفاده از استیل 430 در ساخت آسانسور

ورق استیل 430 دارای حداقل 11 درصد کروم در ترکیب شیمیایی خود است که باعث می‌شود روی سطح آن لایه ای اکسیدی تشکیل شود که مانع اصلی خوردگی کابین است. سطح ورق استیل بگیر گرد و غبار را به خود جذب نمی‌کند به همین دلیل تمیز کردن آن بسیار آسان است. نکته مهم دیگر طول عمر و دوام بالای این فلز است که باعث می‌شود به  حداقل عملیات تعمیر، تعویض و نگهداری نیاز داشته باشد. بنابراین، همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، از نظر هزینه، قیمت ورق استیل 430 بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است.

 

آسانسور استیل

 

قیمت ورق استیل بگیر

قیمت ورق استیل بگیر بسیار متنوع است و البته باید گفت که روش ثابت و مشخصی برای قیمتگذاری در این بازار وجود ندارد. نوسانات قیمت ارز مهمترین عامل تغییرات قیمت در این صنعت محسوب می‌شوند. عوامل دیگری چون گرید ورق استیل، وزن، ضخامت، هزینه باربری و ... نیز از جمله عوامل تعیین قیمت ورق استیل بگیر هستند. ورق استیل بگیر یا همان ورق استیل 430 از جمله متریال هایی است که به صورت وارداتی در کشور موجود هستند، به همین دلیل عواملی چون تحریم‌ها و نوسانات قیمت ارز بیشترین تأثیر را بر قیمت ورق استیل بگیر خواهند داشت.
 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید