تولید تجهیزات فیلر مایعات با ورق استیل 316

ورق استیل 316 و کاربرد آن در پرکن مایعات

ورق استیل 316، یکی از کاربردی ترین انواع ورق استنلس است که در صنایع مختلفی مانند ساخت پنل، مبدل حرارتی، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات مربوط به فراورده های غذایی و... مورد استفاده قرار می گیرد.

کارخانه صنعتی تولیدی سپید ارمغان
کارخانه صنعتی تولیدی سپید ارمغان

مقدمه

بسیاری از افراد تصور می کنند از ورق استنلس استیل تنها در صنایع مهم و تجهیزات بزرگ استفاده می شود. جالب است بدانید که بسیاری از وسایلی که در زندگی روزمره با آن سروکار داریم نیز از ورق استیل ساخته شده اند. انواع ورق استنلس با توجه به گریدی که دارند، کاربرد و موارد مصرف متفاوتی دارند. با این حال تمامی آن ها از مقاومت و استحکام قابل توجهی در برابر گرما، زنگ زدگی، خوردگی، ساییدگی و... برخوردار هستند. در این مقاله به معرفی ورق استیل 316 و کاربرد آن در پرکن مایعات خواهیم پرداخت.

معرفی ورق استیل 316

ورق استیل 316، یکی از کاربردی ترین انواع ورق استنلس است که در صنایع مختلفی مانند ساخت پنل، مبدل حرارتی، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات مربوط به فراورده های غذایی و... مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهمترین ویژگی های این محصول، خاصیت ضد اسیدی بودن آن است که در ادامه به آن اشاره خواهیم داشت.

عناصر تشکیل دهنده ورق استیل 316

انواع ورق استنلس استیل با گریدهای مختلف از عناصر تشکیل دهنده یکسانی تشکیل شده اند. ورق استیل 316 نیز از این قاعده مستثنی نبوده و موادی همچون نیکل، کروم، کربن، آهن، مولیبدن، منگنز و... شکل و ساختار این ورق را تشکیل داده اند؛ مولیبدن از مهمترین عناصری است که خاصیت مکانیکی انواع ورق استنلس را بهبود می بخشد.
بعضی از انواع ورق استنلس با گریدهای مختلف با یکدیگر نقاط اشتراک متعددی دارند. ورق استیل 316 نیز در کیفیت بعضی از خواص با گرید 304 مشترک است. با این تفاوت که میزان عنصر مولیبدن در ورق 316 نسبت به ورق استنلس 304 بیشتر بوده و همین وجه تمایز باعث افزایش و بهبود خاصیت مکانیکی این گرید شده است. همچنین ورق استیل 316 از 8 درصد نیکل و 18 درصد کروم نیز تشکیل شده است.

 

فیلر مایعات

 

خاصیت ضد اسید

پیش از این اشاره کردیم که ورق استیل 316 از خاصیت ضد اسید برخوردار بوده و همین ویژگی آن را نسبت به دیگر گریدهای ورق استنلس متمایز کرده است. این نوع ورق استنلس در برابر مواد اسیدی شناخته شده ای مانند اسید استیک، کلرید سولفات، اسید سولفوریک، تارتاریک، اسید هیدروکلریک و... از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می دهد.

ورق استیل نگیر چیست؟ 

انواع ورق استنلس به دو دسته بگیر و نگیر تقسیم می شوند. ورق هایی که در اصطلاح با عنوان نگیر شناخته می شوند، از خاصیت مغناطیسی برخوردار نبوده و همین امر باعث شده تا در صنایع مختلف کاربرد بیشتری داشته باشند. در مقابل نیز ورق های بگیر خاصیت مغناطیسی بالایی داشته و به راحتی جذب آهنربا می شوند.

نقش ورق استیل 316 در ساخت پرکن مایعات

از ورق استنلس با گرید 316 در ساخت تجهیزات کاربردی مانند پرکن مایعات استفاده می شود. در صنایع مختلف دستگاه هایی طراحی و تولید می شوند که از آن ها برای پر کردن مایعات درون شیشه، محفظه و... استفاده می شود. یکی از مهمترین ویژگی های این دستگاه ها، مقاومت بالای آن ها در برابر فشار وارد شده و حرارت زیاد است. همچنین این امکان وجود دارد که از این دستگاه ها برای پر کردن شیشه از مواد اسیدی و شیمیایی نیز استفاده شود. به همین جهت مقاومت آن ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی نیز اهمیت بسیاری دارد.
استفاده از ورق استیل 316 در ساخت دستگاه های پرکن مایعات، باعث شده تا استحکام این دستگاه ها در برابر مواد شیمیایی، حرارت بالا و فشار افزایش قابل توجهی پیدا کند. به این ترتیب ورق استنلس با گرید 316 نقش مهمی در حفظ ساختار و کیفیت دستگاه های پرکن مایعات دارد.

ورق استیل 316 چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که در این مطلب اشاره کردیم، گرید 316، ورقی نگیر بوده و خاصیت مغناطیسی ندارد. همچنین خاصیت ضد اسیدی این ورق باعث شده تا در برابر مواد و محیط های اسیدی نیز مقاومت بالایی از خود نشان دهد. وجود درصد بیشتری از عنصر مولیبدن نیز باعث شده تا ورق استیل 316 از خواص مکانیکی بیشتری برخوردار باشد.
مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی نیز از مهمترین ویژگی های این ورق استنلس است که به این سبب از آن در ساخت دستگاه های پرکن مایعات استفاده می شود. مقاومت در برابر گرمای زیاد و قابلیت جوشکاری از دیگر مواردی است که هنگام انتخاب و استفاده از انواع ورق با گریدهای مختلف به آن توجه می شود.
ورق استیل 316 در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی داشته و از قابلیت جوشکاری مناسبی نیز برخوردار است. لازم به ذکر است که آستانه تحمل این ورق استنلس در برابر گرمای زیاد به 925 درجه سانتی گراد نیز می رسد.

گرید دریایی به چه معناست؟ 

گرید دریایی، عنوانی است که متخصصان به ورق استیل 316 اختصاص داده اند. علت این نامگذاری به مقاومت و استحکام این ورق در آب دریا ارتباط دارد. ویژگی های این ورق باعث شده تا از آن به راحتی در صنایع و پروژه های مختلفی که در محیط و آب دریا انجام می شوند، استفاده گردد. توجه داشته باشید که از این ورق باید در آب دریا با دمایی معمولی استفاده شود. بر اساس آزمایش های انجام شده اگر گرمای آب دریا از میزان استاندارد تعریف شده، عبور کند، ورق استنلس با گرید 316 به مرحله زنگ زدگی و خوردگی می رسد.

 

ورق استیل 316 در فیلر مایعات

 

قیمت ورق استیل 316

در تعیین قیمت ورق استیل، فاکتورهای مهمی نقش دارند. به این معنا که قیمت ثابتی برای این مواد اولیه کاربردی در بازار وجود ندارد. با توجه به اوضاع تحریم و تغییر نرخ ارز، قیمت ورق استنلس نیز در موقعیت های مختلف، تغییر خواهد کرد. به این ترتیب نوسان نرخ ارز، یکی از مهمترین عوامل در تعیین قیمت این مواد اولیه است.
نوع ورق و گرید آن نیز در قیمت نهایی تأثیرگذار هستند. نکته مهم دیگر ضخامت انواع ورق است. ورق های استنلس با قطرهای متفاوتی ساخته و تولید می شوند که واردکنندگان بر اساس نیاز مشتری، مقدار ضخامت را مشخص کرده و بر همین اساس نیز قیمت نهایی تعیین می شود. برای استعلام قیمت ورق استیل 316، می‌توانید با مشاوران گروه فلز کالا به صورت تلفنی در تماس باشید.

آشنایی با خدمات شرکت فلز کالا

خرید انواع ورق استنلس استیل باید از منابع و شرکت هایی خریداری شود که از اعتبار کافی در این خصوص برخوردار باشند. تهیه این ماده اولیه از داخل کشور امکان پذیر نبوده و کارشناسان در این زمینه، انواع ورق را از کشورهای دیگر وارد می کنند. یکی از معتبرترین شرکت ها که در زمینه واردات و فروش انواع ورق استنلس تجربه و تخصص دارد، گروه «فلز کالا» است.
فلز کالا بیش از 25 سال در این عرصه فعالیت و تجربه داشته و محصولات خود را از بهترین شرکت های بین المللی از کشورهایی مانند تایوان، کره جنوبی، اسپانیا و... وارد می کند. همچنین این گروه بزرگ در تمام مراحل واردات و امور مربوط به گمرک و ترخیص کالا نیز در کنار مشتریان خود خواهد بود. از دیگر خدماتی که این شرکت در اختیار مشتریان قرار می دهد، ارائه مشاوره و راهنمایی در خصوص انتخاب و خرید محصولی متناسب با نیاز افراد است. 
عمر طولانی انواع ورق استیل، باعث شده تا واردات این مواد اولیه به مهمترین بخش در صنایع مختلف تبدیل شود. همچنین قابلیت بازیافت این محصول نیز از دیگر عواملی است که اهمیت استفاده از آن را افزایش داده است. اعتماد به کیفیت مواد اولیه، به انتخاب شما بستگی دارد؛ به این ترتیب تهیه محصولاتی همچون ورق استنلس باید از شرکت های معتبر در این زمینه انجام شود.
 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید